Légzéssel a könnyű szülésért

Légzőgyakorlat vagy pranajama?
Ez itt a nagy kérdés.
Az alábbi sorokban igyekeztem a lehető legegyszerűbb fogalmazni, hogy mindenki számára érthető legyen. Az emberi testben milliónyi biológiai, kémiai folyamat zajlik, amelyet ez az írás nem hivatott mélyebben kifejteni.
Tisztázzuk: mi a légzőgyakorlat. Egyszerűen fogalmazva a levegő be és ki áramlása az orrnyílásokon keresztül a tűdőbe és vissza. Azt azért mindenki tudja, hogy ilyenkor ugyancsak bonyolult biokémiai folyamatok zajlanak a testben. A léghólyacskák felületén gázcsere és légnemű anyagok cseréje is történik. Elsősorban a legközismertebb az Oxigén és a Széndioxid csere.
A tüdőt kb. 300 millió léghólyagocska alkotja, mintegy 70 m2 - nyi légzőfelületet biztosítva.
A térfogata kb 6 l levegő mennyiségét tudja befogadni. Ehhez képest egy normál légzés során 1 perc alatt 8-16 levegővétel történik, kb 0,5 l levegő mozgatásával. Erőltetett levegővételnél megemelkedik akár 2,5 l-re is. A kilégzés után 1 l levegő mindig bent marad a tüdőben. Ez persze szükséges is, hiszen ha megszűnne a felületi feszültésg a léghólyagocskák összeesnének.
A másik nagyon fontos, a bélrendszer, az idegrendszer és a légzés kapcsolata. Ma már tudjuk, hogy a bél azonnal jeleket küld az agynak, a bármi stressz éri. Ugyanígy az agy is jelez a bélnek. Ilyenkor feszültekké válunk, nem is értjük mi a bajunk, a has felpuffad, a vékonybél szinte leáll, a vastagbél pedig pedig minél előbb meg akar szabadulni a tartalmától. Ilyenkor jelentkezik a hasmenés, mindenféle egyéb hasi diszkomfort tünetekkel társítva.
No de mi történik a várandósság alatt a béllel, az idegrendszerrel és hogyan tudunk a közérzetünkre hatással lenni?
A foganás után hatalmas átalakulások zajlanak le a nő testében. Viharos gyorsasággal indul fejlődésnek a megtermékenyített petesejt, mostmár zigóta. A beágyazódás idején ödémás lesz az egész környezet. Sejtek milliárdjai alakulnak át. A kismama fáradékony, étvágytalan, feszült, aggódó és még sorolhatnám. Hiszen a hormonális változások is befolyásolják ezeket az érzéseket.
A légzésnél maradva, fontos még az izmokról is beszélni. A légzés egyik fontos résztvevője a rekeszizom. Ez egy nagy lapos izom, amely elválasztja a mellüreget a hasüregtől. Egy "nyílás" található rajta, ahol a nyelőcső beérkezik a gyomorba, valamint az erek le és fel haladnak. Az erek mellett haladnak el az idegek is, amelyek egyrészt a vegetatív szervek beidegzését végzik, másrészt a különböző impulzusokat szállítják a testben az agytól az adott szervig és vissza. Tehát egy nagyon gyors oda-vissza csatolási lehetőség van. Ezt a területet napfonatnak nevezi az autogén tréning is.
Amikor a testben bárhol, bármilyen feszültség keletkezik, a bélrendszer azonnal érzékeli és a rekeszizom is befeszül. A légzés lesz az az eszköz, amivel képes leszel ellazítani a rekeszizom területét, ezzel megnyugtatva a testedet.
A baba pedig pedig csak egyre növekszik, és növekszik. Minden sejt tudja a maga dolgát, hiszen egy csodálatos "program" fut bennük. A hely egyre kisebb a női hasban, a belek, a gyomor, a máj és ezáltal a tüdőnek is egyre kisebb a helye.
A szervezet azonban továbbra is csodákra képes. A mély hasi légzés megtanulásával, amikor a rekeszizom ellazítását tanulod meg tulajdonképpen, képes vagy teret adni a belső szerveidnek. A mély hasi légzés serkenti a nyirokkeringést, a vérkeringést szinte az egész testben, de főleg a hasban. Így a sejtjeid könnyebben leadják a salakanyagokat, könnyebben felveszik a fontos tápanyagokat. Nem utolsó sorban a babádnak egy finom ringatást biztosítasz, amely még az idegrendszer fejlődését is nagymértékben segíti.
Ez a legfontosabb légzőgyakorlat a várandósság és a vajúdás alatt. Ha semmi mást nem tanulsz meg, ez az egy legyen az, amit nagyon alaposan begyakorolsz.
A jóga elvei alapján a légzéssel áramoltatjuk az energiát, a pránát a testben. A prana energia, a jama áramlás. Az ajurvéda és a HKO alapján is a testet behálózza egy hatalmas energia mező. Tehát, ahogy a levegőt bejuttatod a testedbe, ezáltal a külső energia is bejut. Bent a különböző energetikai folyamatok lezajlása után az elhasznált energia a kilégzéssel kiáramlik. Ez egy borzasztó egyszerű megfogalmazás.
A mozgás hozza létre az energiát. A fizikai izom munka hatására érezzük, energikusak vagyunk. Ha túlhajszoljuk magunkat elakadás történik az áramlásban és kimerülünk. A relaxáció, a légzés, a pránajáma segít visszatalálni az egyensúlyba. A várandósság és vajúdás idején gyakran előfordulnak ilyen kimerülések. A kismamák hajlamosak, illetve szeretnének ugyanúgy élni, tevékenykedni, mint előtte. Ez azonban egy "más állapot". Lassan kialakul egy új életmód, ami a várandósság idején is feltöltő. Aztán jön a kettéválás ideje, ami megint ijesztő mind az anyának, mind a babának. Azonban nincs más lehetőség, indulni kell. A relaxáció, a légzések, a pránajama ismét kiváló eszköz a kihívások kezelésében.
Ha szeretnél bővebben hallani, gyakorolni, megtanulni a mély hasi légzést, az aranyfonal, a tölcsér és más vajúdás során alkalmazható légzéstechnikát jelentkezz be a csoportba.
A csoportban 4 leckét találsz, gyakorlati videókat, valamit néhány hasznos információt.
A csoport egyszeri díja: 4000 ft, minden videó elérhető a szülés után még 2 hónapig.
Ezen a linken tudsz regisztrálni és itt találod a fizetéshez szükséges adatokat is. https://forms.gle/yZCma8zHT4hP9cdS9