Előkészületek a böjthöz
A "méregtelenítés" és böjt szabályai
Mielőtt belekezdünk egy komolyabb salaktalanító kúrába, böjtbe mindenképpen fontos tisztázni néhány szabályt.
Vannak olyan élethelyzetek, amelyekben ezek TILOS-ak. Nézzük, melyek ezek:
TILOS A MÉREGTELENÍTÉS MINDEN FORMÁJA:
- Terhesség
- Szoptatás időszaka
- Kisgyermekkor
- Orvosi kezelést igénylő heveny betegségek
- Nagyon elesett, rossz állapotú betegek
- Kemoterápiás kezelés alatt és után kb fél évig
- Menstruáció idején
NAGYON GONDOS ELLENŐRZÉS MELLETT:
- Orvosi gyógyszeres kezelés alatt álló betegek
- Cukorbetegek
- Szív-érrendszeri betegek, magas vérnyomásos betegek
- Reumatikus, ízületi betegségek
Amennyiben jelenlegi egészségi állapotunk lehetővé teszi, hogy elkezdjünk egy böjtöt, egy salaktalanító kúrát, jöhet a tervezés.
Méregtelenítés történhet:
- bőrön keresztül, pl. izzasztás, szauna, masszázs, sport
- gyomor, bélrendszeren keresztül, pl. bizonyos táplálékok részleges vagy teljes megvonása, gyógynövény teák alkalmazása, beöntés, terápiás hányás, máj-epeutak tisztítása, hasi- máj pakolások
- tüdőn keresztül, pl. speciális légzőgyakorlatok, sport, hegyvidék, sós tenger nap-levegő terápia
- vesén keresztül, pl. gyógyteák, bő folyadékbevitel
- lelki méregtelenítés, pl. autogén tréning, családállítás, szociodráma csoport, jóga, meditáció, stresszkezelő technikák elsajátítása
Válasszuk ki számunkra mi a cél.
- Vannak-e betegségre utaló tüneteink, panaszaink? Ha igen, mik ezek?
- Szedünk-e gyógyszereket?
- Milyen munkabeosztásban, mit dolgozunk?
- Hány napot tudunk rászánni?
- Hol tartunk a ciklusunkban?
Általánosságban elmondható, hogy egy - egy méregtelenítési program legalkalmasabb időszaka a telihold utáni időszak. Amennyiben csak pár napot szánunk rá, akkor közvetlenül az Újholdat megelőző napokat válasszuk, hogy Újhold idejére már a feltöltő napban legyünk. Amennyiben a ciklusunk szerint Újholdkor van a menstruáció, akkor ez így jól követhető. Ha más holdállásban történik, figyeljünk rá, hogy a menstruáció érkezésekor már a böjt utáni egy, inkább második napon, a regeneráció időszakában legyünk.
Amennyiben kiválasztottuk a számunkra megfelelő kúrát, kezdjük magunkat ráhangolni. Érdemes az előtte lévő napokban az étkezést apró, kis lépésekben átalakítani. Így kevésbé lesz megterhelő testileg és lelkileg is a folyamat. A ráhangolódási időszakban különösen nagy hangsúly fektessünk a lelki ráhangolódásra. Ehhez írjunk néhány motivációs mondatot magunknak. Tegyük ki, jól látható helyre, a konyhába, a fürdőszoba tükörre, a munkahelyen, hogy szükség esetén erőt meríthessünk.
Fontos tisztában lennünk azzal a ténnyel, hogy egy böjt, egy méregtelenítés nem sétagalopp. Legyen szó, akár 1 napos víz- vagy léböjtről, egy kásanapról, levesnapról, vagy gyümölcsnapról, akár 3- 5-7 napos böjtökről.
A felszabaduló toxinok, salakanyagok a vérbe kerülve fokozhatják néhány napban a panaszokat vagy akár újak is megjelenhetnek.
Jellemző tünetek:
- Fejfájás
- Szédülés
- Hányinger, hányás
- Aftaszerű elváltozások a száj nyálkahártyáján
- Pattanások megjelenése az arcon, a háton és egyéb területeken
- Ízületi fájdalmak, izomlázhoz hasonló fájdalmak
- Köhögés, köpet felszabadulása
- Vérzészavarok (különösen akkor, ha előtte hormontartalmú készítményt használt a páciens), darabos menzesz, elhúzódó vérzés, közti vérzés
Egy böjt, méregtelenítés után visszavezető napokat tartsunk. Lassan, apránként szoktassuk az emésztő rendszerünket az elhagyott táplálékokra. Olyan is előfordul, hogy valamelyiktől végtelenesen megválunk. Gyakran ebben az időszakban tudjuk elhagyni véglegesen a tej- tejtermékeket. Mielőtt bármit is visszavezetünk a régi táplálékaink közül, nézzük át mi volt az esetleges okozója a panaszainknak és azt felejtsük el. Tartsuk szem előtt, ha az eddigi életmódunkkal ezt az egészségi állapotot tudtuk elérni, akkor vagy folytatjuk és bár a böjt után lesz némi javulás, a végleges javulást csakis gyökeres változások beiktatásával vagyunk képesek elérni.
Az egész böjt és visszavezető napok idején kiemelten fontos a bő folyadékfogyasztás. Ez többnyire tisztított csapvíz. Az ásványvizek ásványi anyag tartalmuknál fogva megterhelhetik a vesét. Amennyi gyógyteát iszunk minimum annyi tiszta, szénsavmentes vizet fogyasszunk.
A folytatásban megnézzük a böjt típusait, mikor melyiket érdemes választani.
Természetesen legjobb, ha szakemberrel együtt tervezzük meg a böjtünket, a számunkra legmegfelelőbb módszereket, lehetőségeket testípusunkanak, életmódunknak megfelelően kiválasztva. A szakember a böjti időszakot is végig követi, így bármi panasz megjelenik, azonnal a segítségünkre tud lenni.
Személyre szabott tervet a Természetgyógyászati rendelésen tudunk kialakítani.
Vagy csatlakozz a február 14-én induló Tavaszi megújulás és böjt csoporthoz. Részleteket az esemény leíráásban találsz.
JELENTKEZZ MOST!