Általánosságban a böjtről
A riportban Petruska Imola és Kis Zoltán vendége Rábainé Dani Anikó, természetgyógyász- fitoterapeuta, védőnő, minősített jógaoktató, női jógateraputa.
A riportot a Hello Rádio készítette.
- Mit is nevezünk böjtnek?
A böjt tartózkodás az evéstől, ivástól, vagy valamilyen tevékenységtől.
Ide tartozik, hogy valamilyen "élvezetről"
lemondunk. Pl. telefon, facebook, akár beszéd böjtöt is tarthatunk vagy pl.
alkoholról, dohányzásról való lemondás.
Sri Chimoy , ő egy meditációs tanár, pl, azt mondja, csak akkor beszélj, ha
kérdeznek.
Ugyan ezt mondja a jóga is. Akkor szólalj meg, ha mondandód fontosabb a csendnél.
Leggyakrabban táplálkozási böjttel találkozunk. Manapság az evés is egyre jobban az élvezeti tevékenységek közés tartozik. Régen elvesztette létfenntartó funkcióját.
A böjt lehet részleges vagy teljes, attól függően, hogy például valaki csak bizonyos fajta ételektől tartózkodik, vagy pedig minden ételtől és italtól.
Böjt idején "belülről" táplálkozunk: az önkéntes megvonáskor az energiát nem a felvett élelmiszerekből, hanem testünk táplálékraktáraiból nyerjük.
A böjt változó időtartamú lehet, egy naptól akár egy hónapnál is tovább tarthat. Tudatosan böjtölni vallási, spirituális, politikai vagy egészségügyi okokból szoktak. A rövid idejű böjtök minden ember életének részei, amint az evés és nem-evés váltják egymást.
A táplálkozási böjtnek célja: az anyagcsere tehermentesítése, a szervezetben felhalmozott salakanyagok kiválasztásának forszírozása, bőséges folyadékbevitellel egybekötve.
A folyadékok ásványi anyagokban és vitaminokban dúsak, pl.: ásványvíz, gyógyteák, zöldség-, és gyümölcslevek.
Minden böjt, mindegy honnan indul érzelmi, lelki változást is magával hoz.
- Honnan ered a böjtölés?
A böjtölés már az ókori egyiptomi, perzsa, görög területeken
is megtalálható volt. Ebben az időszakban főleg vallási megtisztulás volt a cél. Hamar felismerték azonban az akkori gyógyítók,pl. Hippokratész, hogy a böjtnek áldásos hatása van a testre. Így gyakran alkalmaztak különféle böjtöket egészség megőrzés vagy inkább akkor még gyógyítás céljából.
Az első írásos, igazi orvosi megfigyeléseken alapuló böjt technikáját dr. Franz Xaver Mayr találta fel és fejlesztette ki.
Mayr 4 stádumot különböztet meg az egészségi állapot tekintetében.
1. optimális egészségi állapot
2. szuboptimális egészségi állapot
3. általában egészségesnek mondott állapot
4. még nem beteg állapot
Hosszú évekig tanulmányozta az emberek habitusát, hasformáját, tartását,és arra a következtetésre jutott, hogy a helytelen táplálkozás következtében akut és krónikus gyulladás lép fel az emésztőrendszerükben (gyomor, vékony- és vastagbél). Hippokratészi mondattal élve: A halál a belekben lakozik., és a belek az egészséges immunrendszer bölcsője szállóigék alapján hozta létre eméletét. Ami az utóbbi pár hónapban, évben ugyancsak nem mindegy, milyen állapotban van.
Az ajurvéda betegségmegközelítése is hasonlít Mayr leírásához.
Az ajurvéda egy több ezer évre visszanyúló, Indiából eredő élet tudomány.
Célja az egészséges állapot megőrzése, illetve kibillenés esetén az ide való visszatérés.
Az ajurvéda a népvándorlások során szétterjedt és az adott földrészen, az adott kultúrához, szokásokhoz igazodott. Az ajuréda többek között egy szelíd böjtölést, méregtelenítést javasol. Ez egy 4 napos kechari kúra.
Persze, ha már megjelentek a betegségek, akkor itt is vannak szigorúbb böjtök.
A betegségek 6 szintjét különbözteti meg.
- fölhalmozódás szakasza, enyhe panszok, pl puffadás, székrekedés, hasmenés, gyomorégés, fáradékonyság. ezekre azt mondjuk, az élet velejárói. Dehát nem így kellene lenni.
- rosszabodás, súlyosbodás szakasza: olyan gyakran vannak ezek a panaszok, hogy az ember tényleg elfogadja, ilyen az élet. Már szinte nem is tesz ellene semmit.
- vándorlás, túlcsordolás szakasza: az érintett területeken a salakanyag kiűrítése gátolt, a hosszú ideje fenálló panaszok miatt a telítődés a szomszédos szervekre is átterjed. Itt aztán ismét panaszokat okoz, az előzőeknél kicsit komolyabban. Pl: gyakran visszatérő betegségek, láz, köhögés, hányás, hasmenés, ekzéma.
- megtelepülés, áthelyeződés: itt már megjelenthetnek a konkrét és betegségek. Pl ha túl sok szénhidrátot fogyaszt az illető, megjelenhet a cukorbetegség. Bár ennek és még sok más krónikus betegségnek a megjelenését inkább a túlzott és mértéktelen fehérhe bevitelnek a számlájára írják a tudósok.
- megnyilvánulás, manifesztálódás: A nyugati orvostudomány ezen a szinten diagnosztizál. Gyógyszereket ad, amelyek aztán még egy sor probléma alapjait rakják le.
- krónikus, diverzifikáció szakasza: ebben a szakaszban már több éve, évtizede gyógyszerrel próbálja a beteg az egészségét vissza szerezni. A nyugati orvoslás állás pontja szerint meg kell tanulnia a gyógyszerrel élni, ezt elhagynia már nem lehet.
A gyógyszerek azonban a máj és a vese terheltségét is fokozzák.
De ne menjünk ennyire előre.
Vegyünk alapul egy viszonylag egészségesnek mondott embert. Ő azért fog böjtölni, hogy tehermentesítse az emésztő rendszerét, a gyomrot, a beleket, a májat, a vesét, és persze ezáltal a hormonrendszert is.
- Milyen formái vannak a böjtnek?
Az imént említett Mayr kúra célja: méregtelenítés, a helyes táplálkozási technika elsajátítása, a bélrendszer kímélése.
A kúra lényege, hogy 3 hétig csak pirított vizes zsemlét fogyaszt az illető, tea esetleg joghurt kíséretében. Bár nem megterhelő a szervezetnek, ebben a formában manapság már csak nagyon szélsőséges esetekben alkalmazzák, szigorúan felügyelet mellett.
A böjt legerjedtebb formája a léböjt, ami azt jelenti, hogy csak valamilyen folyadékot visz be az ember.
Itt is beszélnünk kell egy terápiás léböjtről, amit csak felügyelettel lehet végezni.
A wellness léböjtöt mindenki, akár otthon is elvégezheti. Gyakran szerveződnek léböjt táborok is. Ezek mind a wellness léböjtről szólnak.
Ez 3-5 napig tart, ha nincs orvosi felügyeletet igénylő betegsége, pl. pajzsmirigy gyulladás, növésben levő kor, tuberkulózis, daganatok, előre haladott érrendszeri betegségek, hogy csak egy párat soroljak fel.
Kechari kúra: 4 napig csak kecharit eszünk. A kechari: basmati rizs és mungo bab, kurkuma, gyömbér, római kömény, fűszerkömény.
Persze a mostanában újra divatba jött keresztény böjt, ahol a húsmentességen van a hangsúly. Bár az eredeti keresztény böjt sokkal szigorúbb volt.
- Miért böjtöltek régen?
A böjt valamennyi vallásban megtalálható: régen a perzsák, az egyiptomiak, a görögök vagy akár az indiánok egyaránt ismerték a lelki elmélyüléshez vezető utat, a Keleti jógatanítás is a leghatásosabb szellemi tisztítókúraként tartja számon a böjtöt.
- Miért böjtölnek napjainkban?
Napjainkban egészségvédelem az elsődleges cél, vagy a már kialakult betegség leküzdése, vallási okok. Sőt napjainkban szerintem szinte divat let böjtölni. Az már más kérdés, hogy ezeket mennyire veszik komolyan az elkövetőik, tehát mennyire motiváltak benne. Nagyon fontos, hogy legyen egy határozott célunk a böjttel. Mint életünk minden területén. Csak akkor tudjuk végig vinni, elérni amit szeretnénk, ha tudjuk miért tesszük. Ha az a cél, mert a barátnőm is böjtöl és ez most jó buli, akkor az nem ér semmit. Persze, végül is less némi testi vagy akár lelki változás is, sőt menetközbenis átbillenhet a cél felé a tudatosság.
Szóval nagyon fontos, legyen határozott célunk a böjttel, legyünk ebben tudatosak.
A böjt lelki hatása valahogy eltörpül. A mostani körülmények éppen ebben az irányba mutatnának. Jó, ha észrevesszük és figyelmünket befelé fordítjuk. Ez nagyon nehéz, amikor szembesülünk az igazi belső érzéseinkkel, a megérzéseinket észrevesszük. Lehet teljesen mást tapasztalunk mint az eddigi életünk. Nagy felismerések és nagy belső vívódások időszaka lehet ez. Mégis megéri. Amikor rádöbbenünk, hogy nem az számít mit mutatunk kifelé, akkor kezdünk el igazán élni.
- A böjt előtt mit kell figyelembe vennünk?
Már volt szó arról, hogy bizonyos betegségekkel nem szabad böjtölni. Tehát mindenképpen figyelembe kell venni a jelenlegi egészségi állapotunkat.
Milyen betgségünk van, szedünk-e gyógyszereket.
Várandósok, szoptatós anyukák, gyerekek nem böjtölhetnek.
Aztán, ha ajurvédikusan nézzünk, fontos a testtípusunk. 3 testtípust különböztet meg az ajurvéda, így nekik más és más böjt javasolt.
Figyelhetünk a Hold állására is, az évszakokra.
- Hogyan készüljünk a böjtre?
A felkészülésben nagyon fontos a már említett cél kitűzése, az egészségi állapotunk felmérése, esetleg szakember felkeresése.
A böjtöket általában egy un. levezető napokkal kezdjük, majd jönnek a böjtös napok és végül a vissza táplálás.
Érdemes azt is eltervezni, miket fogunk csinálni ebben az időszakban. Ha egy 3-5 napos léböjt kúrát tartunk pl, akkor nem érdemes azokra a napokra nehéz munkákat tervezni. A böjtölés elengedés, a külső körülményeinket is érdemes ennek megfelelően alakítani. Persze, ha el kell menjünk dolgozni, esetleg érdemes a főnökkel megbeszélni, hogy böjtölsz és ez lehet némileg befolyásolja majd a teljesítményedet.
A legjobb, ha szabadságot adsz magadnak erre az időszakra.
- Honnan tudjuk melyik a számunkra megfelelő böjtölési forma?
Ha van egészségügyi problémánk mindenképpen érdemes egy szakembert felkeresni. Sok orvos is nyitott már a természetes gyógymódokra, vagy a természetgyógyászok is nagyon profi képzést kapnak. Bátran forduljunk hozzájuk.
Abban az esetben, amikor úgy gondoljuk, hogy mi egészségesek vagyunk, akkor egy wellness böjtöt, 3-5 napig vagy egy ajurvédikus böjtöt, a kechari kúrát simán bevállalhatjuk.
- Hogyan hat a böjt a szervezetünkre és az elménkre?
- Áthangolja a vegetatív idegrendszert , a vegetítv idegrendszer szabályozza többek között az emésztést, a légzés, a hormonrendszert, tehát minden olyan funkciót a testben, ami mi kívülről nem tudunk szabályozni. Ez alól némileg kivétel a légzés, bár alapjaiban az is egy akaratunktól független folyamat.
- Gyulladás csökkentő (imm.r.működés , gyulladást kiváltó anyagok mennyisége ↓)
- Aktiválja az anyagcsere folyamatokat
- Vízhajtó (ödémák kiürülnek, RR ↓)
- Salaktalanító (káros vegyi anyagok, nehézfémek, allergének kiűrülnek)
- Sav-bázis egyensúly optimalizáló
- Emésztő folyamatok javulnak (nyálkahártya letisztul, emésztőnedv termelés , bélmozgás )
- Bőr letisztul (átmeneti rosszabbodás után)
- Endokrin rendszer hormon termelése optimalizálódik
A böjt mindig együtt jár egy tudati megtisztulással is.
Az, hogy valamiről lemondunk, és pár napig vagy hosszabb időn keresztül nem fogyasztjuk, komoly kihívást, frusztrációt jelenthet. A megszokásaink, hozott mintáink rabjai vagyunk.. Ezek elengedése a legnehezebb feladat. A tudat tisztulásának jelei lehetnek az ingerültség, a levertség, a feszültség. Ezért érdemes a böjt idejében valamiféle befelé figyelést is végezni. Lehet ez egy kis imádság, vagy gyógynövényes fürdő, természetben séta, könyvek olvasása.
- A böjt során mire kell számítanunk?
Ha hosszabb böjtött tartunk, esetleg speciális irányban, pl máj méregtelenítés a cél, a kezdeti időszakban előfordulhatnak rosszabbodások, fejfájás, levertség, hasmenés. Ezek a méreganyagok felszabadulásának a következményei. Napról napra csökken a testben a mennyiség, a sejtek megújulnak és jobb lesz a közérzet.
Érdemes figyelni arra is, hogy a kiürült salakanyagok helyét ásványi anyagokkal, vitaminokkal töltsük fel. Bár a legtöbb böjt, a léböjtök, melyek zöldség és gyümölcsleveket alkalmaznak, éppen ez is lényegük, hogy vitaminokkal és ásványi anyagokkal töltsék fel a szervezetet. Egy vízkúra, vagy a Mayr féle kúra nem bővelkedik sem rostokban, sem vitaminokban. Így nagyon figyelni kell esetlegesen a külső pótlásra. Mindig jó minőségű, természetes alapanyagokból készülő, jó felszívódással rendelkező termékeket válasszunk. Esetleg akkor is, ha ezek kicsit többe kerülnek. A hosszú távú hatás minden képpen kielégítő és megtérülő lesz.
- Hogyan fogjuk érezni magunkat?
A böjt idején nagyon változékony érezheti magát az ember. A már említett salakanyagok kiürülése okozhat testi panaszokat. A tudati elengedések okozhatnak pszichés labilitást. Érdemes egy csoporthoz csatlakozni vagy egy böjtben járatos szakemberrel tartani a kapcsolatot ebben az időszakban. Nagyon fontos, hogy tényleg el tudjon engedni az ember minden fölösleget magából. Ha ehhez az szükséges, hogy valakinek jól kibeszélje magát, akkor annak is úgy kell lennie. Lehet ez akár még sírás vagy egy kiadós nevetés is.
A böjt után egy nagy könnyebbség, egy felszabadultság érzés fog megjelenni. Ha esetleg nem ennyire kézzel fogható, ez akkor is lezajlik a szervezetben. megszűnnek az addigi panaszok, jobb lesz az emésztés, javul az immunrendszer működés. Akár változhat a vérnyomás, javulhatnak a vércukor értékek. Minden a kiindulási állapottól függ.
- Milyen pszihés kihívásra készülhetünk?
Van egy ismerősöm, aki csak úgy magától kezdett böjtölni. A keresztény böjt szerint elhagyta a húst. Annyira aggódik, hogy mi lesz most, hogyan lesz meg hús nélkül. Persze étteremből rendel húsmentes ebédet, ami igazán nem mondható minőségi tápláléknak.
Egy jól össze állított étrend mellet, pl, egy húshagyó böjtben nem lesznek hiánytünetek biztosan. Kihívást jelenthet azonban egy ilyen étrend összeállítása. Ez belső feszültség forrása. Aztán jelentkezhetnek további idegrendszeri tünetek a hirtelen lecsökkenő állati eredetű fehérje nem megfelelő pótlása miatt is. Bár közel sincs annyi fehérjére szüksége a szervezetnek, mint amennyit jelenleg elfogyasztanak az emberek, valamennyi azonban kell.
Képzelj el egy sárgarépát. Abban is van minden: fehérje, szénhidrát, rostok, zsírok. Pont úgy, mint egy szelet húsban. Csak mások az arányok. Így ezekből sokkal többet eszünk. Nagyon jó fehérje pótlok a hüvelyesek.
A szénhidráttal vannak még bajban az emberek. Az agynak gyorsan felszívódó szénhidrátra van szüksége. Érdemes itt is kevésbé feldolgozott alapanyagokat használni. Pl. akár egész búza, barna rizs. A zöldségeket is csak annyira dolgozzuk fel, amennyire muszáj. A lehető legkevesebb konyha technikai eljárást alkalmazzuk.
A legnagyobb kihívás szerintem tudati vagy a psziché szintjén az elengedés és elfogadás. A régi minták, megszokások elengedése, hogy új építő szokások jöhessenek a helyébe. Az agysejtekben az érzések, érzelmek mindig ugyanazokon a "síneken" futnak. Pont, mint egy vasúti sín. Szinte száguld rajta a vonat. Éppen így száguldanak az érzéseink bizonyos külső körülmények hatására. Megszoktuk, kialakultak a sínek. Egy böjtben, kibillen a külső körülmény, így más érzelem minta jön létre. Kibillen az érzelem a sínről. Az elme megijed, az a dolga, hogy figyelmeztessen. Mit csinálsz, ezt nem így szoktad. Menj csak arra, amerre eddig is. Te tudod, a tudatod, a belső éned, hogy most böjtölsz. Most változtatni akarsz. Olyan ez éppen, mint amikor gyerekkorunkban a vonatsíneken bicikliztünk. Ha nem jól irányítottuk a kereket, kibillentünk belőle. Vagy a sípályán, a szűz hóban mindig nagyobb kihívás síelni, mint a jól kitaposott pályán.
Segíthet a relaxáció, a meditáció, a támogató közeg.
- Húsvéti nagyböjt? Miért pont húvétkor?
A keresztény vallásokban 2x van böjt. Az advent időszakban és húsvét előtt. A húsvéti időszak mindig változó. Eredetileg a kereszténység elterjedésével, a pogányokat a megkeresztelés előtt böjtöltették, mintegy lelki megtisztulás céljából. Később a különböző egyházak picit módosítottak az elveken. Már sokkal régebben is lehet találni írásos emlékeket különböző böjtölési szokásokról.
Jézus nyilvános életében végzett tevékenységeinek megkezdése előtt 40 napot böjtölt a pusztában, hogy felkészüljön lelkileg a tanításra. Tiszta csatorna legyen Isten és az emberek között. Húsvét vasárnap Jézus feltámadásának ideje. A megtisztulás, a megszabadulás ideje.
Sok népi hagyomány is kötődik ehhez az időszakhoz. A tavasz kezdete, a új élet megjelenése. A tavasz mindig a friss, éltető energiákat hordozza, a termékenység ideje. Megfigyelték a hold állását is. Így a telihold mindig ugyanezeket a minőségeket hordozza. Pl, ha a női ciklust nézzük , az Újhold az elengedés, a menstruáció ideje, míg a telihold, a megnyílás, az ovuláció ideje. Ezt a régiek ösztönösen tudták, megfigyelések alapján.
A régiség embere számára az év legsötétebb időszakában, a téli napforduló előtti időben tartott böjt egyszerre jelentette az elmúlt évvel való belső számvetést és a test próbáját. A húsvét előtti tavaszi idő az új élet születésének, a megtisztulásnak az időszaka. "Ha a búzaszem nem hull a földbe, és nem hal el, egymaga marad, de ha elhal, sok termést hoz" – olvashatjuk a Bibliában. És mit is jelent ez? Azt, hogy a régi embernek meg kell halnia, hogy újjászületve képes és alkalmas legyen a tavasz teremtő erejét kihasználva életet teremteni.
- Érdemes-e böjti időszakokat beépítenünk a minden napokba?
Mindenképpen érdemes rendszeresen böjtölni.
Évente 2x lehet egy nagy méregtelenítéssel egybekötött böjtöt.
Ez egyik a tavaszi, a másik pedig pedig ősszel, szeptember, vagy inkább október táján.
Érdemes ehhez a hold állását figyelembe venni. Nőként pedig a ciklust is.
Újhold után a test raktároz, míg a telihold után az elengedés állapotában van. Ennek megfelelően is beiktathatunk böjtöt.
Lehet heti 1 böjt napot tartanunk. Ez lehet vízkúra, vagy gyümölcs, zöldséglé kúra, céljaink szerint.
Tarthatunk napi böjtöket is. Pl este 6-tól reggel 8-ig nem eszünk.
Ennek lehetnek különböző időszakai. Ezeket inkább fogyókúrához szokták javasolni. Bár egy böjt önmagában nem elegendő egy fogyókúrához. Egy méregtelíntés elindulhat tőle.
Ehetünk pl napi 2x, napi 1x is testtípusunknak megfelelően. Ezekhez a fajta étkezésekhez azonban már szükséges, hogy valamilyen belső utat is járjunk. Ez már a spirituális fejlődésünk része, ha elég csak napi 1x étkezzünk. Ráadásul ez sem való minden testtípusnak.
- Miben segítheti ez az életünket?
Segíthet a testünk egészségesen tartásában.
Megtanít egy másfajta gondolkodásra, mind a táplálkozást illetően, mind az egész életvitelünket, életmódunkat illetően.
Érzékenyebbé tehet bennünket a belső megérzéseinkre.
Amikor megtanulunk hallgatni az intuíciónkra, akkor kibontoztathatjuk a kreativitisunkat, nő az önbizalmunk.
- Mit üzensz a hallgatóknak?
Bátran böjtöljenek, merjenek változtatni az életmódjukon. A változás mindig fájdalommal jár, az eredmény majd kárpótol.
Nagyon sok a krónikus betegség, elhízás, magas vérnyomás, pajzsmirigybetegségek. Egyéni szinten szükséges a változás.
Mindenki a saját életéért felelős.
Az a biztos, amit én megteszek magamért, ezért tudom vállalni a felelősséget. Más nem fogja, ez az én életem, én tudom.
A testünk okos, engedni kell, hogy megtisztuljon, újjászülessen. Fontos egy olyan irány megtalása, ami aztán akár hosszú távon, életmódszerűen is követhető.
Ez az én hitvallásom.
Nagyon jó egészséget kívánok minden kedves hallgatónak.
A podcastet itt tudod meghallgatni: https://podtail.com/podcast/radio-hello/hello-mindennapok-petruska-imola-es-kis-zoltan-ven/
2024-be közös tavaszi megújulás programjához itt tudsz csatlakozni: